• Telefon
    0505 757 43 61
  • Email
    info@kastamonuboyadekor.com

Dekorasyon İpuçları

Hizmetlerimiz

Dekorasyon İpuçları

         Bazı mekanlar neden diğerlerinden daha çekici gelir hiç düşündünüz mü?

         Tabi ki bir mekanı beğenmemizdeki en önemli unsur dekorasyon, tadilat, sıva ve boya işçiliğidir. Ama araştırmalar beğenilerimizde en büyük rol oynayan unsurlardan birinin renk olduğunu söylüyor. Yani yaşam alanlarımızı bize çekici kılan unsurların başında renkleri geliyor. Renkler zevklerimizi ve karakterlerimizi yansıttığı kadar üzerimizde olumlu ya da olumsuz etkiler de yaratıyor. Bu yüzden de ev dekorasyon ve tadilatında en önemli şeylerden biri mobilya ve duvarların renk uyumudur. Çok emek verilmiş bir dekorasyon yanlış seçilmiş bir duvar boyasıyla zayıflayabilir, ya da tam tersi, sıradan eşyalarla yapılmış çok da ilgi çekici olmayan bir oda dizaynı, doğru renkte boyanarak çok ilgi çekici olabilir.

 

         Evinizi boya yaptırmak ve yaşam alanlarınıza yeni bir görünüm kazandırmak istiyorsanız önce odanızın dekorasyonuna şöyle bir bakın ve odada yer alan nesnelerin renklerine göz gezdirin. Örneğin yatak odasında duvar boyasının rengi giysi dolabıyla aynı tonda seçilerek hem odanın genelinde bir bütünlük sağlanmış, hem de şık ve huzurlu bir atmosfer yaratılmış olacaktır. Özellikle yatak odalarının duvarlarının renk seçiminde yorucu olmayan, dinlendirici ve sakinleştirici etki yapan bir renk tonu tercih edilmelidir.

          Koyu renklerin duvar dekorasyonlarında kullanılması genellikle nadir görülür çünkü koyu renkler her zaman odayı boğma ve karartma gibi riskler taşır. Oysa doğru dekorasyon ve mobilya seçimiyle koyu renk duvarlar da yaşam alanlarınız için harika ve ideal seçimler olabilirler. Eğer duvarlarınızda koyu renkler kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey odada keskin bir kontrast yaratmak olmalı. Koyu renk duvarların odayı boğucu ve karanlık bir yer haline getirmemesi için yapmanız gereken tek şey açık renk tonlarıyla bir denge oluşturmak ve koyu rengin odanın her bölümünde hakim olmasını engellemek. Yani koyu lacivert duvarlar istiyorsanız odanın dekorasyonunu oluşturan mobilyalarda da genel ahengi sağlamak için aynı ya da benzer tonlarda lacivert dokunuşlar olsa da genel olarak açık renkler, örneğin beyaz hakim olmalı. Böylelikle hem aydınlık, hem derin, hem de şık ve sıra dışı bir etki yaratmak çok kolay.

           Mutfak dekorasyonları için duvar boya rengi seçerken mutfağın tabiatı itibariyle aydınlık, kullanışlı ve ferah olmasını sağlayacak açık renkler ve canlı tonlar tercih edilmeli. Elbette duvar rengini seçerken mutfak tezgahının, mutfak dolaplarının, beyaz eşyaların ve diğer mobilya ve aksesuarların renkleriyle uyumlu bir renk olmasına da özen gösterilmeli. Koyu ya da keskin tonlar mutfaklar için genellikle pek ideal boya renkleri sayılmazlar çünkü mutfakların evin en aydınlık yaşam alanları olmaları gerekir. Bu yüzden de genelde beyaz, açık gri gibi renkler yaygın olsa da, mavi ve yeşilin açık tonları ile canlı sarı tonları da mutfaklara çok yakışmaktadır.

           Gri tonları, tüm yaşam alanları için en ideal renklerden biridir. Eğer duvar boyanızı seçerken risk almak istemiyorsanız sizin için en uygun renk gri, bej ve aki tonlardır.  Hem modern hem klasik tarzlara uyum sağlayabilen bu tonlar, alanın genel yapısına göre daha koyu ya da daha açık tonlarda seçilebilir. Odanızı boğmamak aynı zamanda da tek düzelikten kurtulmak için odada üç cepheyi açık tonlarda, bir cepheyi de koyu tonlarda boyayarak benzersiz bir hava yaratabilirsiniz.

           Aynı zamanda boya renklerine paralel olarak seçilecek uygun desende kartonpiyer, duvar kağıdı, ipek sıva, sedef boya, alçıpan niş, alçıpan ışık bandı, asma tavan, düz ve temiz alçı sıva da dekorasyon ve estetikte son derece önemlidir. Örneğin renk ve dekorasyon uyumu son derece mükemmel olan bir odanın  duvarındaki sıva kötü köşeler eğri ise ahenk her an bozulacak ambiyans kaybolacaktır.

          Kastamonu Boya Dekorasyon olarak; Kastamonu boya, Kastamonu alçı sıva, Kastamonu kartonpiyer, Kastamonu duvar kağıdı, Kastamonu alçıpan işleri alanında tecrübeli ustamız tarafından itinaile yapılır.

Ürünlerimiz

15 yılı geçen iş tecrübesi ile hizmetinizdeyiz

Alçı sıva, boya - badana, kartonpiyer, duvar kağıdı, alçıpan, tavan kaplama, ipek sıva gibi tadilat tamirat ve dekorasyon işleri için bizi arayın!

SİTE RENGİ SEÇİNİZ
Renkleri kolayca değiştirebilirsiniz.